Koncertne Gitare
Klasična gitara, koncertna gitara, majstorska gitara ili španska gitara su različiti nazivi za isti instrument.
Na klasične – koncertne gitare se stavljaju najlonske (ili redje crevne) žice, dok se na akustične i elektricne gitare stavljaju čelične, bronzane i niklovane žice.
Čovek koji je postavio temelje moderne gitare je Antonio de Torres. On se smatra najznačajnijim graditeljem savremene klasične gitare.
Njegove gitare su polazna tačka razvoja klasične gitare u 19. i 20 veku.
On je postavio standarde za dimenzije, oblik, unutrašnju konstrukciju a samim tim i zvuk sa izuzetno balansiranim frekvencijama, danas poznat kao tradicionalni zvuk španske gitare.
Zvuk gitare sa prednjom pločom od smreke ili kedra ?
Za izradu klasične – koncertne gitare za gornju ploču najčešće se koriste kedar i smreka. Ove dve vrste drveta proizvode potpuno drugačiji zvuk.
Drvo smreke je svetlije boje dok je drvo kedra tamnije boje. Klasične gitare izrađene sa gornjom pločom od smreke zvuče otvorenije, svetlije i sjajnije na višim frekvencijama.
Gitare od smreke ne praštaju greške izvođača.
Gitarama koje su izrađene od smreke nemaju odmah potpuno definisan ton. Potrebno je u proseku između četiri i šest godina da postignu punu zrelost u zvuku odnosno da im se izoštre i definišu frekvencije.
S’ druge strane gitare izrađene sa gornjom pločom od kedra imaju veoma bogat ton od samog početka. I njima se takođe vremenom poboljšava zvuk ali u znatno manjoj meri.
Gitare sa gornjom pločom od kedra zvuče glasnije i zatvorenije.
zadnja ploča i stranice
Za zadnju ploču i stranice prilikom izrade koncertne gitare koriste se indijski palisander, brazilski palisander, madagaskar palisander, kokobolo, paufero, egzotični eboni.. (Indian rosewood, Brazilian rosewood, cocobolo, pauferro…)